ogr998

Wrzesień i październik – pracowity okres dla ogrodnika

Wrzesień i październik to bardzo ważny czas dla ogrodnika. Pierwsze spadające z drzew liście, zwiastują nadejście zimy, do której należy się stosowanie przygotować. To przede wszystkim okres największych zbiorów. Wczesna jesieni to okres dojrzewania wielu odmian jabłek, śliwek i gruszek, a także warzyw korzeniowych i orzechów.

Sadzenie zacząć czas

Poza zbiorami warto również zająć się sadzeniem kwiatów. We wrześniu skupmy się na przebiśniegach, narcyzach, krokusach, tulipanach czy hiacyntach. Odpowiednie ich sadzenie odpłaci idealnym rozkwitem w miesiącach wiosennych. Przed sadzeniem należy odpowiednio wybrać cebulki. Sadzić powinniśmy wyłącznie duże i nieuszkodzone cebule w stanie spoczynku (bez liści i kwiatów. Cebule sadzimy przy pomocy łopatki, rozkopując delikatnie ziemię i umiejscawiając je mniej więcej na głębokości równej 3-krotnej długości cebulki. Ważne jest też rozmieszczenie – mniejsze cebulki sadzimy bliżej siebie, większe dalej. Aby osiągnąć zamierzony efekt należy podlewać cebulki do pierwszego przymrozka. Po jego nadejściu przykryć miejsce sadzenia torfem lub korą.

ogr99

Porządkowanie rabat

Wczesna wiosna to również najlepszy czas by zająć się rabatami. Pierwsza czynność to usuwanie pozostałości po roślinach jednorocznych i rozprawienie się z chwastami, które mogły się pojawić między roślinami. Musimy też gruntownie przekopać ziemię na rabatach. Napowietrzy to glebę i zapewni lepszy wzrost roślin na wiosnę. Do przekopywania używamy wideł lub szpadla, pamiętając jednocześnie, aby gruntu nie grabić, ani wyrównywać. Tym zajmą się nadchodzące deszcze i mrozy. Po przekopaniu, glebę należy uzupełnić nawozem. Najlepiej stosować tu produkty naturalne, takie jak kompost lub obornik.

Pozostałe prace porządkowe

Stopniowo w naszym ogrodzie zacznie pojawiać się coraz więcej opadłych liści. Musimy je skrupulatnie i na bieżąco usuwać najlepiej grabiami, aby ziemia miała ciągły kontakt z powietrzem. Tyczy się to zarówno rabat, jak i trawnika. Usuwamy także chore i suche części bylin oraz przycinamy obumarłe gałęzie z drzew i krzewów sekatorem. Musimy także spalić wszystkie rośliny i pędy z objawami chorób, dzięki temu unikniemy ich rozprzestrzeniania.

Wrześniowo-październikowe prace porządkowe w ogrodzie to pozycja obowiązkowa w kalendarzu każdego ogrodnika. Mimo, że wymagają one niemałego wkładu pracy i energii, gwarantują osiągnięcie pożądanego efektu na wiosnę, więc należy do nich podejść ze starannością.