imadlo2

Dlaczego warto mieć imadło? – 5 przykładowych zastosowań

Imadło często nazywane jest trzecią ręką. To proste narzędzie umożliwia stabilne zablokowanie materiału przed obróbką, dzięki czemu zapewnia większą precyzję i gwarantuje osiągnięcie pożądanego efektu.

Wszechstronność to najważniejsza cecha imadła. Poniżej znajdziecie 5 przykładowych prac, które będą zdecydowanie łatwiejsze, jeśli zdecydujecie się użyć tego uniwersalnego pomocnika.

 

CIĘCIE

Przy precyzyjnym cięciu drewna czy metalu należy zwrócić uwagę na 2 rzeczy. Po pierwsze musimy mieć ostre narzędzie tnące, po drugie cięty element musi być zablokowany tak, aby nie uciekał spod ostrza. To ostatnie zadanie powierzymy właśnie imadłu. Między szczękami narzędzia można osadzić zarówno belki drewniane, jak i metalowe rurki czy płaskowniki czy elementy z tworzyw sztucznych. Osadzone stabilnie nie będą ruszać się podczas obróbki, co zagwarantuje gładkie cięcie.

WIERCENIE

Jeśli planujemy projekt wymagający wiercenia, z pewnością zyskamy wiele czasu posiadając w warsztacie imadło. Zamontowane w jego szczękach elementy drewniane, z tworzyw czy metalowe będą stabilnie ulokowane w pożądanym miejscu, dzięki czemu wiertło trafi dokładnie tam, gdzie chcemy. Imadło będzie szczególnie przydatne przy projektach wymagających wielu nawiertów w jednym elemencie.

imadlo1

ŁĄCZENIE

Imadło sprawdzi się również doskonale przy łączeniu elementów. Możemy je stosować jako ścisk przy klejeniu elementów drewnianych, ale przyda się też przy łączeniu poszczególnych elementów instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej czy grzewczej. Użycie imadła w tych przypadkach daje pewność solidnego, trwałego połączenia.

SZLIFOWANIE

Szlifowanie przyciętych wcześniej listewek czy zaśniedziałych rur instalacji wodnej będzie zdecydowanie łatwiejsze jeśli użyjemy imadła. Zablokowane w szczękach materiały możemy precyzyjnie szlifować zarówno za pomocą papieru ściernego, jak i szlifierek elektrycznych.

imadlo3

GIĘCIE

Niekiedy wykonywane przez nas projekty wymagały specjalnego doginania. Choć to zadanie może wydawać się trudne, to z pomocą przyjdzie nam imadło. Montując w jego szczękach rury o jednakowej średnicy tak, by została między nimi szczelina, możemy doginać pręty czy płaskowniki do własnych potrzeb. Wystarczy włożyć je w powstałą między rurkami szczelinę i zacząć obrabiać.

Imadło to idealny pomocnik w projektach realizatorskich. Umożliwia sprawne wykonanie wielu precyzyjnych prac przez co nie tylko skraca czas pracy, ale również gwarantuje rezultat, którego oczekiwaliśmy.